Hur byter man en propp som är trasig?
”Plötsligt händer det!” – och då menar vi inte att du vinner på Triss…
Slutade diskmaskinen helt plötsligt fungera? Då har det med största sannolikhet, en propp gått sönder i ditt elskåp…
Att byta en propp är ett enkelt ingrepp och du behöver inte tillkalla en elektriker eller husvärd för ”reparationen”.
-Nya proppar
Så här går du tillväga…
1. Öppna ditt elskåp/proppskåp och leta upp den eller de säkringar som har gått sönder.
2. Börja med att kolla på säkringsschemat (du finner det i, eller i närheten av proppskåpet) för att hitta den propp som stämmer överens med det område/rum där strömmen har försvunnit.
3. Vissa vitvaror (kyl/frys, tvättmaskin, spis och diskmaskin etc) kräver fler än en propp för att fungera. För att i detta fall kunna avgöra vilken eller vilka proppar som har ”gått”, kan man titta på proppens baksida (den som är synlig utåt).
4. I centrum av proppen sitter en mindre metallplatta (kan vara färgad som i bilden). Om denna metallplatta har fallit bort så vet du att denna proppen är trasig
Ibland kan propparna vara trasiga även om inte den lilla plattan har fallit av. När detta skett kan man prova sig fram genom att byta ut säkringen en åt gången.
Så här byter du en propp…
5. Slå av huvudströmbrytaren (när du gör detta slås all ström av i Din bostad).
6. Skruva loss ”propphylsan” till den eller de proppar som är trasiga.
7. Beroende på strömkällan (kyl, spis etc) har propparna en viss Ampere (skrivs A). Genom att återigen kolla på proppschemat får du reda på vilken Ampere som skall användas för strömkällan.
Lycka till med proppbytet!
Alltid roligt att höra hur enkla tips kan lösa "världsproblem" 🙂
Tack "Klåparn"!
Suveränt. En annan jävel har tummen mitt i handen och trodde att det skulle kosta tiotusentals kronor att riva upp golv och väggar för att fixa till den eltråd som gått sönder. Men detta var ju en baggis att fixa. Tack!
Hej, mkt anvandbart, bytt 2 proppar nu (samma propp) den fosta gick direkt, sedan gick det bra, har ocksa en rod och gron knapp, har ngt vagt minne av att man ska anvanda dem???
Underbart! Grymt tack för hjälpen!
Vaknade av en smäll i hallen och att mina fåglar blev helt skräckslagna. trodde nått hade trillan ner men när jag gick ut i köket och skulle tända lampan insåg jag att det var tamejfan proppen som hade gått..
Så då var det bara att hoppa upp på nätet och kolla hur fan man byter skiten 😛 (tack till alla briljanta människor som insett att inte alla har tummen på rätt ställe och fixat denna sida)
Tur att man hade proppar liggandes hemma oxå 🙂
Aaah!
Hobbyman!
detta tar knäcken på mej!
Jag och en av mina 4 rumskamrater har gjort precis som föreskriften förtäljer, men allt har istället gått åt skogen.
Varföööör…Och varför skall man behöva en man i hushållet för att lösa sådana här problem?
:'(
Tack så mycket. Strömmen gick i halva lägenheten och jag trodde att dom höll på att fixa med något (fanns en lapp om det) så blev lite purken. Sen när jag märkte att strömmen bara var borta i ena halvan av lägenheten så kom jag efter lite sökande hit och lyckades åtgärda problemet. Thumbs up.
Tack för tipset! Första gången jag bytte proppen idag xD..Blev väldigt lyckat!
Stort tack för hjälpen Hobbyman, gick lätt som en plätt! Tur att ni finns!
TACK! När de enda säkringarna man någonsin kommit nära har varit automatsäkringar så blir man rätt ställd då en vanlig går, men tack vare detta så fixade det sig snabbt så här mitt i natten.
Tusen tack för hjälpen! Hade målat upp hemska scenarier, men tack vare denna guide så löste det sig 🙂
Här har proppen gått hur många ggr som helst.Sista gången var den så het så den gick ej att röra.Den hade även gått en gång när vi inte var hemma.Känns obehagligt.
Var kan man köpa propphylsor?
Jag har problem med min spis som hela tiden drar massa proppar om jag använder ugnen och spisen samtidigt.
Är det någon som vet om det är 16A överlag som man ska använda för spisen?
Eller varför blir det typ överspänning och vad kan man göra åt det annars om det nui inte bara beror på propparna? :S
Hoppas någon smart människa kan hjälpa mig med detta!
Hej! För bara 2 v sedan gick en propp när jag skulle ladda golfbilen, nu har det hänt igen? Frågan är vad man kan misstänka när det upprepar sig så. Har aldrig varit med om något liknande.
Med vänlig hälsning Susanne
Hej susanne,
Med största sannolikhet har det kommit in fukt i uttaget på utsidan. När du ansluter stickkontakten blir det kortslutning med resultatet att proppen går. Om du avvaktar några dagar och låter uttaget torka upp, så kan du testa igen.
Ibland uppstår samma problem med julbelysningar för utomhusbruk. Vatten tränger in och skapar kortslutning – proppen går.
Mvh, Pierre
Måste man slå sv huvudströmbrytaren för att byta en propp?
Hej Anna,
Du bör alltid så av huvudströmbrytaren när du byter proppar.
Jag är såå stölt för att ha kunnat följa dessa instruktioner och lyckats byta smältproppen som gick precis av.
Har-om-dagen tänkte jag på när smältpropparna kommer att slå av men det gick inte många dagar innan det hände!
Jag trodde inte att det skulle vara så lätt att byta smältpropparna men har man sådana enkla och tydliga instruktioner går det hur lätt som helst 🙂
Tack!
En lycklig tjej som har lyckats byta smältpropparna för första gången.
Bravo Nelssie!
Tack!!!